2017 Award Recipients

Red River Heritage Fair 2017 Award Recipients

Heritage  Winnipeg – Winnipeg Project

Danielle Feddes and Jaymee Vandersluis       Selkirk Settllers      Dufferin Christian

Maria Sto Domingo      Art- These Mural Great      Elmwood High

KGS  Award – Science /Technology

Bobby Dutt      Sustainability in Canada     Elmwood High

Manitoba Sports Hall of Fame and Museum – Sports Award

Bradley Barrientos     The Winnipeg Falcons     Holy Ghost

Hope Hinchly     The Toronto Blue Jays     Balmoral Hall

Ashley Evangelista and Psalm Samuel      Le Hockey      Sacre Coeur

Manitoba Historical Society – Manitoba Project

Cassidy Alexander and Niki Keramydas     The Metis     McIsaac

Leanne Gortemaker     Tommy Prince     Immanuel Christian

Rushel Sacopla     Winnipeg Strike 1919     Sisler High

Kameron Chan     The Artist Leo Mol     Balmoral Hall

St Boniface Museum – French Language/Culture Award

Solomon Caliot     La chaasse aux bisons     Sacre-Coeur

Claire Foster and Natalie Betvater     Le tournevis     Sacre-Couer

Sati Allen     Isobel Gunn     Sacre-Coeur

Manitoba Social Science Teachers’ Association Award  MSSTA

Selma Osmanovic and Rushal Ruttan     Influential Canadians     Vincent Massey

Family History Award – Manitoba Genealogical Society

Izzy Aime and Liberty Aime     “He + Tea= Metis”     Home School

ACE Aboriginal Circle of Educators – Aboriginal content award

Cassidy Alexander and Niki Keramydas     The Metis     McIsaac

Leanne Gortemaker     Tommy Prince     Immanuel Christian

Nevaeh Braun     Les Ecoles Residentiales     St. Norbert

Grade 10 & 11 Award

Sabreen Mann     Canada’s Use of Natural Resources      Seven Oaks MET

RRHF Art Award

Johny Merasity     7 Generations     St John’s High

Impact of Faith Award

Leah Mymin and Kerrington Ash     History of Hutterite Settlers     Vincent Massey

Erin Poppe     Little Boy from Jamaica     Immanuel Christian

Veterans Awarad –  Hong Kong Veterans, Royal Winnipeg Rifles Award

Kirsten Veldman     Laura Secord     Immanuel Christian

Cooper Beaudette     Comment la Premiere Guerre Mondiale a change le Canada     St Norbert

Madison Charest and Ava Stokke     The War’s Silver Lining     Grant Park

CTV Research Award – Researching and Presenting the Facts Award

Adra Barnet     Emily Stowe     Holy Ghost

Manitoba Museum Award

Cassidy Alexander and Niki Keramydas     The Metis     McIsaac

Cynthea Anderson     Check out these Pipes     Elmwood High

Parks Canada Centennial Award

Rebecca Stoesz     Riding Mountain National Park     Arthur A. Leach

Alicia Topnik     Through the Gates into National Parks     Balmoral Hall

Laura Tan      Louis Riel     Sargent Park

Allyza Tabirara     Hudson’s Bay Company     Sargent Park      

IQMatrix) Technology Award

Aiden Veenendaal     William Notman     Immanuel Christian

Calum Remillard     Quasiturbine     St Norbert

Lezlee Hastings     Tommy Prince      J. B. Mitchell

Treaty Relations – TRCM

Maria Moussa     Indigenous Residential Schools     Balmoral Hall

Antonio Duggan     Hudson’s Bay Company     J. B. Mtchell

Best School Enthusiasm Award – Dalnavert

Sacre- Couer, Winnipeg

MacIssaac, Flin Flon

City of Winnipeg Museums Board Award

Rushel Sacopla     Winnipeg Strike 1919     Sisler High

Kameron Chan     The Artist Leo Mol     Balmoral Hall

Erin Poppe     The Little Boy from Jamaica     Immanuel Christian

Red River Spirit  of the Sesquicentennial

Anna Wang     Delachine au Canada     Assiniboine

   

              Red River Heritage Fair Awards of Excellence

Elly Hooker     Viola Desmond     Linden Christian

Sarah Lewis     Indian Residential Schools      Sargent Park

Stanlee Arches     Confederation     General Wolfe