This year’s award recipients

Red River Heritage Fair Awards 2018

Updated May 8, 2018

Heritage Winnipeg Award

  • Cole Osiowy – The Streetcar of Winnipeg – Grant Park High School – Grade 9
  • Mischa Galera – The History and Evolution of Portage and Main – Holy Ghost School – Grade 6
  • Russell Palican – Forks History – Holy Ghost School – Grade 6

Manitoba Project Award

  • Alexis Gortemaker – Winnipeg Art Gallery – Immanuel Christian School – Grade 9
  • Mischa Galera – The History and Evolution of Portage and Main – Holy Ghost School – Grade 6
  • Reagan Jaworski – The Grey Nuns and the Red River Settlement – Balmoral Hall – Grade 6
  • Davia Georgison – Mennonites: A Road to Cultural Freedom – Stonewall Collegiate – Grade 9

Sustainable Development Award

  • Hella Straub – Food Insecurities in Northern MB – River Heights School – Grade 8
  • Ayden Storey – Four Seasons on my Family Farm – Sansome School – Grade 5
  • Leanne VonGiese – Canada’s Contributions to the World – General Wolfe School – Grade 9

Sports Project Award

  • Jasnoor Gill – The Edmonton Grads – Holy Ghost School – Grade 6
  • Ava Williams and Sara Mansel – Kaitlyn Lawes – École McIsaac – Grade 6
  • Cheyenne Carson – Steve Nash – Arthur A.Leach School – Grade 9

 

French Language/Culture Award

  • Julia Souque – Louis Riel – École Assiniboine – Grade 4
  • Ethan Patterson – Edwin Lloyd Quickfall – École McIsaac – Grade 8
  • Camille Jahne – Les septs enseignments – JB Mitchell School – Grade 5

Aboriginal Circle of Educators Award

  • Joshua Cook – Ma Culture Indigène – JB Mitchell School – Grade 6
  • Maxine Contois – Katerena Vermette – RB Russell School – Grade 9
  • Aiana Hart – Missing and Murdered Indigenous Women – Sisler – Grade 11

Art Gallery Award

  • Olivia Velasco – Vincent Massey School

Veteran Award

  • Patrick Bonifacio and Dennis Rylie Dela Cruz – Valour Road – Holy Ghost School – grade 6
  • Lauren Brown and Bailey Georgison – Vimy Ridge – Stonewall Collegiate – Grade 9
  • Ethan Patterson – Edwin Lloyd Quickfall – École McIsaac – Grade 8

 

The Impact of Faith Award

  • Evian Wiebe – Religious Demographics in Canada – Homeschool\

Family History Award

  • Serena Soc – Immigration: A One-Way Ticket to Canada – Holy Ghost School – Grade 6

IQmetrix Award

  • Joshua Concepcion – #RielHero – Holy Ghost School – Grade 6
  • Joshua Cook – Ma Culture Indigne – JB Mitchell School – Grade 6

Parks Canada Award

  • Milena Sgambato – The Life of a Polar Bear – Bannatyne School – Grade 3
  • Nicholas Johnston – Hudson’s Bay Company – Landmark Elementary School – Grade 5
  • Karolina Reddig and Lily Spring- La traite des fourrures – École Sacré-Coeur – Grade 6

CTV Award

  • Cole Osiowy – The Streetcar of Winnipeg – Grant Park High School – Grade 9

Manitoba Museum Award

  • Serena Soc – Immigration: A One-Way Ticket to Canada – Holy Ghost School – Grade 6
  • Jasper Klinger – Oak Island – Sansome School – Grade 4

Manitoba Social Science Teachers’ Association Award of Excellence

  • Kelly Abalus – Citizenship Ceremony – Sisler High School – Grade 11

Enthusiasm Award

  • Abigail Stewart – The Children’s Hospital – Homeschool – Grade 6

Juno Beach

Canadian Experiences: Second World War

  • Colyn Juan – Juno Beach: DDay – Holy Ghost School – Grade 6

Heroic Personal Stories: Military History Award

  • Joel Williams – My Family in World War 2 – McIsaac School – Grade 8

Red River Heritage Award of Excellence

  • Emma Ferenc – The Cholera Epidemic of 1832 – Stonewall Collegiate – Grade 9
  • Landon Welsh – The Great Depression and How it Affected the Prairies – Landmark Elementary School – Grade 5
  • Anneliese Gasman – To Reign: Canada’s Constitutional Monarchy – Balmoral Hall – Grade 6

Best School Enthusiasm Award – Friends of Dalnavert

  • École McIsaac School
  • Holy Ghost School