family tree

And they’re back! Another great award!

Manitoba Genealogical SocietyWe’re happy to announce that the Manitoba Genealogical Society will once again be sponsoring the Family History Award at the 2018 Red River Heritage Fair.

Their award is for a project investigating family history with genealogical research.  Not too surprisingly, the Manitoba Genealogical Society has a lot of research material that would help a research project like that. The great news is that students and teachers are welcome to use the MGS material free of charge.

Check out their website for more information.

2017 Award Recipients

Red River Heritage Fair 2017 Award Recipients

Heritage  Winnipeg – Winnipeg Project

Danielle Feddes and Jaymee Vandersluis       Selkirk Settllers      Dufferin Christian

Maria Sto Domingo      Art- These Mural Great      Elmwood High

KGS  Award – Science /Technology

Bobby Dutt      Sustainability in Canada     Elmwood High

Manitoba Sports Hall of Fame and Museum – Sports Award

Bradley Barrientos     The Winnipeg Falcons     Holy Ghost

Hope Hinchly     The Toronto Blue Jays     Balmoral Hall

Ashley Evangelista and Psalm Samuel      Le Hockey      Sacre Coeur

Manitoba Historical Society – Manitoba Project

Cassidy Alexander and Niki Keramydas     The Metis     McIsaac

Leanne Gortemaker     Tommy Prince     Immanuel Christian

Rushel Sacopla     Winnipeg Strike 1919     Sisler High

Kameron Chan     The Artist Leo Mol     Balmoral Hall

St Boniface Museum – French Language/Culture Award

Solomon Caliot     La chaasse aux bisons     Sacre-Coeur

Claire Foster and Natalie Betvater     Le tournevis     Sacre-Couer

Sati Allen     Isobel Gunn     Sacre-Coeur

Manitoba Social Science Teachers’ Association Award  MSSTA

Selma Osmanovic and Rushal Ruttan     Influential Canadians     Vincent Massey

Family History Award – Manitoba Genealogical Society

Izzy Aime and Liberty Aime     “He + Tea= Metis”     Home School

ACE Aboriginal Circle of Educators – Aboriginal content award

Cassidy Alexander and Niki Keramydas     The Metis     McIsaac

Leanne Gortemaker     Tommy Prince     Immanuel Christian

Nevaeh Braun     Les Ecoles Residentiales     St. Norbert

Grade 10 & 11 Award

Sabreen Mann     Canada’s Use of Natural Resources      Seven Oaks MET

RRHF Art Award

Johny Merasity     7 Generations     St John’s High

Impact of Faith Award

Leah Mymin and Kerrington Ash     History of Hutterite Settlers     Vincent Massey

Erin Poppe     Little Boy from Jamaica     Immanuel Christian

Veterans Awarad –  Hong Kong Veterans, Royal Winnipeg Rifles Award

Kirsten Veldman     Laura Secord     Immanuel Christian

Cooper Beaudette     Comment la Premiere Guerre Mondiale a change le Canada     St Norbert

Madison Charest and Ava Stokke     The War’s Silver Lining     Grant Park

CTV Research Award – Researching and Presenting the Facts Award

Adra Barnet     Emily Stowe     Holy Ghost

Manitoba Museum Award

Cassidy Alexander and Niki Keramydas     The Metis     McIsaac

Cynthea Anderson     Check out these Pipes     Elmwood High

Parks Canada Centennial Award

Rebecca Stoesz     Riding Mountain National Park     Arthur A. Leach

Alicia Topnik     Through the Gates into National Parks     Balmoral Hall

Laura Tan      Louis Riel     Sargent Park

Allyza Tabirara     Hudson’s Bay Company     Sargent Park      

IQMatrix) Technology Award

Aiden Veenendaal     William Notman     Immanuel Christian

Calum Remillard     Quasiturbine     St Norbert

Lezlee Hastings     Tommy Prince      J. B. Mitchell

Treaty Relations – TRCM

Maria Moussa     Indigenous Residential Schools     Balmoral Hall

Antonio Duggan     Hudson’s Bay Company     J. B. Mtchell

Best School Enthusiasm Award – Dalnavert

Sacre- Couer, Winnipeg

MacIssaac, Flin Flon

City of Winnipeg Museums Board Award

Rushel Sacopla     Winnipeg Strike 1919     Sisler High

Kameron Chan     The Artist Leo Mol     Balmoral Hall

Erin Poppe     The Little Boy from Jamaica     Immanuel Christian

Red River Spirit  of the Sesquicentennial

Anna Wang     Delachine au Canada     Assiniboine

   

              Red River Heritage Fair Awards of Excellence

Elly Hooker     Viola Desmond     Linden Christian

Sarah Lewis     Indian Residential Schools      Sargent Park

Stanlee Arches     Confederation     General Wolfe

 

And the winner is…!

The award recipients from last Thursday’s awards ceremony are listed below. The name of the student is followed by the project name, and then the school.

Heritage Winnipeg Award

Erin Morgan…The Forks…Immanuel Christian
Morgan Versteeg…Rainbow Stage…Immanuel Christian
Kara McMillan Pokrant…The Great Depression…John Pritchard

KGS Sustainable Development Award

Camryn Kangas…Lake Winnipeg: A Point of No Return…St. Mary’s
Atticus McIltraith…Winnipeg Transit…J.B. Mitchell
Farah Alsayed…David Suzuki…Arthur A. Leach

Manitoba Sports Hall of Fame and Museum Award

Chale Pinpin…James Naismith…Holy Ghost
Dylan Conway…Carey Price…Niji Mahkway
Coco Koltek…Canada at the Winter Olympics…St. Mary’s

Dalnavert/Manitoba Historical Society Manitoba Project

Yoomna Rizvi…NellieMcClung…Arthur A. Leach
Tristan Barnet…Billy Barker Flying Ace…Holy Ghost
Maxine Setosta…Samuel Hearne…Sacre Coeur

St. Boniface Museum French Language/Culture Award

Sivrel Manalo and Cheraina Baon…Terry Fox..Sacre Coeur
Rose Wennekes…Gabrielle Roy…Marie-Anne Gabourey
Gwen Marasigan…Personalites Canadiennes…Sacre Coeur

Manitoba Social Science Teachers Association Award

Brent Fisher…The Montreal Procedure…MET School
Alvin Grospe…Refugees in Canada…Holy Ghost

Aboriginal Circle of Educators Award

Cordy Bailey…Moon Ceremony…Prairie Rose School
Mackenzie Coleman…Tommy Prince…St. Mary’s
Bryant Taylor…Reservation: St. Theresa’s Point…Machray

Relocate Reggie Art Award

Ron Amrom…J.B. Mitchell
Tisha Mohamed…Sargent park
Nichole Dudek…Holy Ghost

Veteran Project Award

David Nyhof…Operation Manna…Immanuel Christian
Emily Gibson…Camp Hughes…Arthur A. Leach
Tristan Barnet…Billy Barker Flying Ace…Holy Ghost

Impact of Faith Award

Jenna Seyidogiu and Madelyn Timmins…Racism in Post 9/11…Grant Park
Havana Anderson…Cultural Teaching: Medicine Pouch…Machray

Parks Canada Award

Andrew Stoesz…Conscientious Objectors in Canada…Arthur A. Leach
Grayden Bedford…Quest for the Northwest Passage…McIsaac
Christine Advincula…Louis Riel…Sargent Park

Treaty Relations Commission Award

Johanna Whiteside…Treaties…Machray
Safia Soussi Founni…Residential School…Mare-Anne Gaboury

Manitoba Geneological Society

Gillian Besko and Grace Scott…Grosse Ile, Qc…St. Mary’s

Manitoba Museum Award

Adi Groumotis…The Winnipeg General Strike…Balmoral Hall
Camryn Kangas…Lake Winnipeg: A Point of No Return…St. Mary’s

CTV Research Award

Rylee DeJong…Titanic: The Canadian Connection…St. Mary’s
Carrington Dong…Chinese Immigration to Canada…Balmoral Hall
Taylor Comanski…Canada’s Involvement with Space Technology…St. Mary’s

City of Winnipeg Museums Board Award

Kiara Calista and Adia Duehrsen…Winnipeg General Strike…St. Mary’s
Shanti Gotfried and Meguire McRae-King…Rachel Brown…Homeschool
Neil Perez…Royal Winnipeg Rifles…Holy Ghost

Hudson’s Bay Company Explorer Award

Grayden Bedford…Quest for the Northwest Passage…McIsaac
Waverley Leduc…Canadian Beavers…J.B. Mitchell
Sophie George…What’s the Point? The Hudson’s Bay Company Point Blanket…St. Mary’s

ManACE Technology Award

Carter Persoage…Klondike Gold Rush…Sargent Park
Amber Penner…If Day…Linden Christian

Red River Heritage Fair Award of Excellence

Reed Cohen…Canadian connection: Hannas’s Suitcase…Mare-Anne Gaboury
Rylee DeJong…Titanic: The Canadian Connection…St. Mary’s
Atticus McIlraith…Winnipeg Transit…J.B. Mitchell